Barša Pavel a kol.Dialog teorií
Nakladatelství: Sociologické nakladatelství (SLON)
Edice: Studijní texty, 46
cena: 299,- Kč
vazba: V2
stran: 252
vyšlo: 2009
ISBN: 978-80-7419-011-7
Anotace
Zkoumání mezinárodních vztahů se původně opíralo hlavně o historii, teorii mezinárodního práva a filozofii, postupem času ale přijalo za své řadu metodologických i teoretických východisek společenských věd. Tím se pro teorii mezinárodních vztahů staly aktuálními diskuze, které se ve společenskovědních oborech vedou již od přelomu 19. a 20. století.
V první části knihy autoři probírají pět hlavních výzkumných tradic teorie mezinárodních vztahů – realismus, liberalismus, marxismus, konstruktivismus a postmodernismus – s ohledem na klíčová metodologická dilemata společenských věd –vysvětlení vs. rozumění, aktér vs. struktura, historismus vs. objektivismus, pragmatismus vs. scientismus a nezávislost vs. spolehlivost. Výklad i úvodní formulace dilemat sledují nejen volby jednotlivých myšlenkových proudů, ale také možnosti, jak zdánlivé protiklady překonávat a kombinovat. Druhá část knihy představuje reflexi diskutovaných dilemat z hlediska filozofie vědy.
Vztahují se metodologické problémy společenských věd i na zkoumání vztahů mezi státy a mezinárodního prostoru?
Je věda schopna dosáhnout objektivního a univerzálně platného poznání skutečnosti, nebo je toto poznání vždy ukotveno v partikulárních danostech konkrétního místa a času?
Stačí sociální realitu vysvětlit „shora“ a „zvnějšku“, nebo je třeba usilovat o rozumění „zevnitř“ a „zdola“?
Lze jednání aktérů pochopit z analýzy struktury, v níž se odehrává, nebo je naopak struktura ustavována jednáním?