Kolářová MartaProtest proti globalizaci
Nakladatelství: Sociologické nakladatelství (SLON)
Edice: Gender sondy, 6.
cena: 320,- Kč
vazba: brožovaná
stran: 253
vyšlo: 2009
ISBN: 978-80-86429-96-0
Anotace
Publikace se zabývá genderovými aspekty globalizace a antiglobalizačního hnutí ve světě a v České republice. Hlavní otázka, kterou si autorka položila, zní: Kde se setkává a míjí antiglobalizační kritika s feministickým pojetím globalizace?
Práce představuje feministickou kritiku globalizace, která se orientuje především na globální genderové nerovnosti a proměny práce a migrace v globálním světě. Autorka se zabývá tím, jak je tato kritika začleněna v antiglobalizačním hnutí. Jako průsečík feminismu a antiglobalismu chápe ženskou organizovanost zdola proti negativním dopadům neoliberálních politik.
Kniha pojednává o různých aspektech současného antiglobalizačního hnutí – jeho ideologických rámcích, složení a kolektivní identitě, taktikách a formách organizace hnutí. Specificky pak zkoumá český antiglobalizační aktivismus společně s protestními událostmi Global street party v roce 1998 a demonstracemi proti zasedání Mezinárodního měnového fondu v ČR v roce 2000.
Případová studie je založena na dlouhodobém terénním výzkumu zahrnujícím pozorování, rozhovory s aktivisty a analýzy alternativních médií hnutí. V centru výzkumu stojí otázka, jak české hnutí tematizuje genderové otázky globalizace, jak se jeho ideologické rámce (ne)prolínají s feministickou kritikou globalizace a jakými genderovými aspekty se dále vyznačuje.
Jsou muži globální a ženy lokální?
Co znamená globální hegemonní mužství?
Co je to sweatshop a jak se dá bránit proti otrocké práci?
Představují antiglobalizační aktivisté bojovníky s větrnými mlýny?
Dá se bojovat prachovkou proti Mezinárodnímu měnovému fondu?
Může antiglobalizační hnutí a feminismus najít společnou řeč?